linuxOS_D21X/source/uboot-2021.10/include/power/pfuze100_pmic.h
259 lines
5.8 KiB
C
Raw Normal View History
/* SPDX-License-Identifier: GPL-2.0+ */
/*
* Copyright (C) 2014 Gateworks Corporation
* Tim Harvey <tharvey@gateworks.com>
*/
#ifndef __PFUZE100_PMIC_H_
#define __PFUZE100_PMIC_H_
/* Device ID */
enum {PFUZE100 = 0x10, PFUZE200 = 0x11, PFUZE3000 = 0x30};
#define PFUZE100_REGULATOR_DRIVER "pfuze100_regulator"
/* PFUZE100 registers */
enum {
PFUZE100_DEVICEID = 0x00,
PFUZE100_REVID = 0x03,
PFUZE100_FABID = 0x04,
PFUZE100_SW1ABVOL = 0x20,
PFUZE100_SW1ABSTBY = 0x21,
PFUZE100_SW1ABOFF = 0x22,
PFUZE100_SW1ABMODE = 0x23,
PFUZE100_SW1ABCONF = 0x24,
PFUZE100_SW1CVOL = 0x2e,
PFUZE100_SW1CSTBY = 0x2f,
PFUZE100_SW1COFF = 0x30,
PFUZE100_SW1CMODE = 0x31,
PFUZE100_SW1CCONF = 0x32,
PFUZE100_SW2VOL = 0x35,
PFUZE100_SW2STBY = 0x36,
PFUZE100_SW2OFF = 0x37,
PFUZE100_SW2MODE = 0x38,
PFUZE100_SW2CONF = 0x39,
PFUZE100_SW3AVOL = 0x3c,
PFUZE100_SW3ASTBY = 0x3D,
PFUZE100_SW3AOFF = 0x3E,
PFUZE100_SW3AMODE = 0x3F,
PFUZE100_SW3ACONF = 0x40,
PFUZE100_SW3BVOL = 0x43,
PFUZE100_SW3BSTBY = 0x44,
PFUZE100_SW3BOFF = 0x45,
PFUZE100_SW3BMODE = 0x46,
PFUZE100_SW3BCONF = 0x47,
PFUZE100_SW4VOL = 0x4a,
PFUZE100_SW4STBY = 0x4b,
PFUZE100_SW4OFF = 0x4c,
PFUZE100_SW4MODE = 0x4d,
PFUZE100_SW4CONF = 0x4e,
PFUZE100_SWBSTCON1 = 0x66,
PFUZE100_VREFDDRCON = 0x6a,
PFUZE100_VSNVSVOL = 0x6b,
PFUZE100_VGEN1VOL = 0x6c,
PFUZE100_VGEN2VOL = 0x6d,
PFUZE100_VGEN3VOL = 0x6e,
PFUZE100_VGEN4VOL = 0x6f,
PFUZE100_VGEN5VOL = 0x70,
PFUZE100_VGEN6VOL = 0x71,
PFUZE100_NUM_OF_REGS = 0x7f,
};
/* Registor offset based on VOLT register */
#define PFUZE100_VOL_OFFSET 0
#define PFUZE100_STBY_OFFSET 1
#define PFUZE100_OFF_OFFSET 2
#define PFUZE100_MODE_OFFSET 3
#define PFUZE100_CONF_OFFSET 4
/*
* Buck Regulators
*/
#define PFUZE100_SW1ABC_SETP(x) ((x - 3000) / 250)
/* SW1A/B/C Output Voltage Configuration */
#define SW1x_0_300V 0
#define SW1x_0_325V 1
#define SW1x_0_350V 2
#define SW1x_0_375V 3
#define SW1x_0_400V 4
#define SW1x_0_425V 5
#define SW1x_0_450V 6
#define SW1x_0_475V 7
#define SW1x_0_500V 8
#define SW1x_0_525V 9
#define SW1x_0_550V 10
#define SW1x_0_575V 11
#define SW1x_0_600V 12
#define SW1x_0_625V 13
#define SW1x_0_650V 14
#define SW1x_0_675V 15
#define SW1x_0_700V 16
#define SW1x_0_725V 17
#define SW1x_0_750V 18
#define SW1x_0_775V 19
#define SW1x_0_800V 20
#define SW1x_0_825V 21
#define SW1x_0_850V 22
#define SW1x_0_875V 23
#define SW1x_0_900V 24
#define SW1x_0_925V 25
#define SW1x_0_950V 26
#define SW1x_0_975V 27
#define SW1x_1_000V 28
#define SW1x_1_025V 29
#define SW1x_1_050V 30
#define SW1x_1_075V 31
#define SW1x_1_100V 32
#define SW1x_1_125V 33
#define SW1x_1_150V 34
#define SW1x_1_175V 35
#define SW1x_1_200V 36
#define SW1x_1_225V 37
#define SW1x_1_250V 38
#define SW1x_1_275V 39
#define SW1x_1_300V 40
#define SW1x_1_325V 41
#define SW1x_1_350V 42
#define SW1x_1_375V 43
#define SW1x_1_400V 44
#define SW1x_1_425V 45
#define SW1x_1_450V 46
#define SW1x_1_475V 47
#define SW1x_1_500V 48
#define SW1x_1_525V 49
#define SW1x_1_550V 50
#define SW1x_1_575V 51
#define SW1x_1_600V 52
#define SW1x_1_625V 53
#define SW1x_1_650V 54
#define SW1x_1_675V 55
#define SW1x_1_700V 56
#define SW1x_1_725V 57
#define SW1x_1_750V 58
#define SW1x_1_775V 59
#define SW1x_1_800V 60
#define SW1x_1_825V 61
#define SW1x_1_850V 62
#define SW1x_1_875V 63
#define SW1x_NORMAL_MASK 0x3f
#define SW1x_STBY_MASK 0x3f
#define SW1x_OFF_MASK 0x3f
#define SW_MODE_MASK 0xf
#define SW_MODE_SHIFT 0
#define SW1xCONF_DVSSPEED_MASK 0xc0
#define SW1xCONF_DVSSPEED_2US 0x00
#define SW1xCONF_DVSSPEED_4US 0x40
#define SW1xCONF_DVSSPEED_8US 0x80
#define SW1xCONF_DVSSPEED_16US 0xc0
* LDO Configuration
/* VGEN1/2 Voltage Configuration */
#define LDOA_0_80V 0
#define LDOA_0_85V 1
#define LDOA_0_90V 2
#define LDOA_0_95V 3
#define LDOA_1_00V 4
#define LDOA_1_05V 5
#define LDOA_1_10V 6
#define LDOA_1_15V 7
#define LDOA_1_20V 8
#define LDOA_1_25V 9
#define LDOA_1_30V 10
#define LDOA_1_35V 11
#define LDOA_1_40V 12
#define LDOA_1_45V 13
#define LDOA_1_50V 14
#define LDOA_1_55V 15
/* VGEN3/4/5/6 Voltage Configuration */
#define LDOB_1_80V 0
#define LDOB_1_90V 1
#define LDOB_2_00V 2
#define LDOB_2_10V 3
#define LDOB_2_20V 4
#define LDOB_2_30V 5
#define LDOB_2_40V 6
#define LDOB_2_50V 7
#define LDOB_2_60V 8
#define LDOB_2_70V 9
#define LDOB_2_80V 10
#define LDOB_2_90V 11
#define LDOB_3_00V 12
#define LDOB_3_10V 13
#define LDOB_3_20V 14
#define LDOB_3_30V 15
#define LDO_VOL_MASK 0xf
#define LDO_EN (1 << 4)
#define LDO_MODE_SHIFT 4
#define LDO_MODE_MASK (1 << 4)
#define LDO_MODE_OFF 0
#define LDO_MODE_ON 1
#define VREFDDRCON_EN (1 << 4)
* Boost Regulator
/* SWBST Output Voltage */
#define SWBST_5_00V 0
#define SWBST_5_05V 1
#define SWBST_5_10V 2
#define SWBST_5_15V 3